+38 (044) 379 29 63
  info@ulbclub.org
Міжнародна громадська організація
"Українсько-Литовський Бізнес-Клуб"
 
image01
З нами ви знайдете надійних партнерів і підтримку в бізнесі
image01
Ми робимо прибуткові інвестиції безпечними
image01
Ми відкриваємо перед вами нові можливості
image01
З нами ви примножите свій капітал
 • image01
  З нами ви знайдете надійних партнерів і підтримку в бізнесі
 • image02
  Ми робимо прибуткові інвестиції безпечними
 • image03
  Ми відкриваємо перед вами нові можливості
 • image04
  З нами ви примножите свій капітал


Організація бізнесу

Організація бізнесу в Україні

Литовська Республіка

Організація бізнесу в Литві

Литва займає 24-е місце серед 189-ти економік світу в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business 2015, який щорічно публікує Світовий банк. У підрейтингу “Реєстрація підприємства” Литві відведено 11-е місце – це кращий результат серед балтійських країн.
Членство в ЄС і НАТО, низькі економічні та політичні ризики, зростання ВВП, експорту та імпорту, низький рівень оподаткування, високоосвічена робоча сила, низькі витрати на оплату праці – всі ці фактори створюють сприятливі умови для бізнесу і життя в Литві.

Економіка Литви – одна з найбільш швидкозростаючих економік в Центральній і Східній Європі. Головними факторами економічного розвитку є зростання експорту і торгівлі, вигідне географічне положення Литви з погляду міжнародних торговельних шляхів. Через територію країни пролягають дві міжнародні транспортні коридори континентального значення, розвинена мережа автомобільних доріг високої якості. Крім того, в Клайпеди порту з’єднуються морські та сухопутні дороги у напрямках Сходу і Заходу.

Основними секторами економіки Литви є інформаційно-телекомунікаційні технології, енергетика, нафтова промисловість, меблеве виробництво, хімічне виробництво, виробництво електричного, машинобудування, виробництво продуктів харчування і напоїв, легка промисловість.

Відкриття і ведення бізнесу в Литві має базові правила і процедури відкриття компанії в Литві. Як і Латвія, Литва є членом ЄС з 2004 року і має схоже до більшості європейських країн регуляторне середовище. Тим не менш, існує і ряд специфічних особливостей, властивих виключно Литовській Республіці.

З чого почати свій бізнес в Литві і на що звернути увагу в першу чергу?
Вибрати організаційно-правову форму компанії
Цивільний кодекс Литви встановлює юридичні норми створення компаній, формування керівних органів, їх компетенцію, юридичний статус, а також процедуру ліквідації підприємств. Відповідно до литовського законодавства всі компанії, що працюють на території республіки, мають статус юридичних осіб.

У Литві існує 4 основних типи компаній:
1. Акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) – статутний капітал такої компанії вноситься на банківський рахунок і повинен становити не менше EUR 43 500. Суму можна вносити на рахунок частинами, при цьому розмір першого внеску має становити не менш, ніж 25%. Засновниками компанії можуть виступати одне або декілька фізичних та юридичних осіб – резидентів або нерезидентів Литви. ТОВ має статус юридичної особи. Основним керівним органом такої компанії є рада директорів, яка повинна складатися не менш ніж з трьох представників. Управлінська структура компанії узгоджується на загальних зборах акціонерів.
2. Закрите акціонерне товариство (ЗАТ). Для іноземця найпростіший спосіб відкрити компанію в Литві - заснувати ЗАТ. Статутний капітал такої компанії повинен становити не менш, ніж EUR 2 900. Гроші можна вносити на банківський рахунок одразу або частинами (перший внесок - не менш, ніж 25% від загальної суми). Як і у випадку з ТОВ, засновниками компанії можуть бути резиденти або нерезиденти Литви. ЗАТ при реєстрації отримує статус юридичної особи. Загальна кількість акціонерів в ЗАТ не повинна перевищувати 250 осіб. Щорічний аудит компанії необхідно проводити тільки в тому випадку, якщо її річний оборот перевищує EUR 1,4 млн.
3. Товариства з необмеженою і обмеженою майновою відповідальністю. У Литві існує два види товариств – з обмеженою і необмеженою відповідальністю. Обидва типи компаній мають статус юридичних осіб, проте відрізняються обсягом відповідальності за зобов'язаннями. Засновники товариства першого типу несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями всім своїм майном, у той час як учасники товариства з обмеженою відповідальністю несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства в рамках суми свого внеску в статутний капітал.
4. Відділення або представництво іноземної компанії. Іноземні компанії та організації мають право відкривати в Литві представництва та відділення. Відповідно до литовського законодавства вони є частиною організаційної структури материнської компанії, тому статус юридичної особи їм не присвоюється. Відділення іноземної компанії має право на комерційну діяльність, при цьому материнська компанія несе повну відповідальність за зобов'язаннями своїх відділень. Представництво іноземної компанії чи організації має право представляти і захищати інтереси материнської організації, просувати її продукти та послуги, однак не має права займатися комерційною діяльністю.

Реєстрація компанії (заявку в електронній формі)
Реєстрація компаній в Литві здійснюється спеціальним державним реєстраційним центром, який був створений з ініціативи міністерства юстиції республіки в 1997 році. Єдиний реєстр містить всю необхідну інформацію про компанії, які зареєстровані в Литві: форма реєстрації, сфера діяльності, інформація про власників і менеджменті компанії, отримані ліцензії і т.д.
Починаючи з 2004 року, більшість компаній також зобов'язані подавати щорічні фінансові звіти, які вносяться до Реєстру. З 2010 року при реєстрації компанії закриті акціонерні товариства також зобов'язані подавати в реєстраційний центр список акціонерів. У тому ж році була запущена електронна система реєстрації компаній, що дозволило не лише позбавити підприємців і чиновників паперової роботи, але й скоротило час реєстрації всього до трьох робочих днів. Додаткова інформація про правила реєстрації та про сам Реєстр доступна в безкоштовному електронному додатку.

Податкова система Литви
В цілому серед всіх країн Прибалтики Литва відрізняється найбільш привабливим регуляторним середовищем. Вся податкова система Литви приведена у відповідність до законодавства Європейського союзу. Основні податкові принципи і процедури регулюються законом про адміністрування податків, який, також встановлює права і обов'язки податкових органів та платників податків. Для бізнесу в Литві існує 5 основних податків:
• Податок на прибуток підприємств
• Податок на нерухомість
• Податок на землю
• ПДВ
• Акцизний податок

В країні також існують податки на використання природних ресурсів, на користування родовищами нафти і природного газу, податок на забруднення навколишнього середовища, податки у вигляді внесків до фонду соціального страхування, а також консульські збори та низка інших податків. Тепер про кожен податок розповімо докладніше. Податок на прибуток підприємств
Податок на прибуток підприємств платять компанії, які займаються комерційною діяльністю, а також неприбуткові організації, які отримують прибуток від комерційної діяльності. З 2010 року ставка податку становить 15%. Сільськогосподарські підприємства, неприбуткові організації, невеликі компанії, компанії з іноземними інвестиціями, а також компанії, які працевлаштовують людей з обмеженими можливостями можуть подати заявку на звільнення від сплати даного податку.

Податок на землю
Податок на землю в Литві стягується місцевими органами самоврядування. Податком обкладається земля, яка знаходиться в приватній власності. Річна ставка податку – 1,5% від вартості землі (у випадку, якщо в приватному володінні знаходиться ліс, вартість дерев не включається у вартість землі, і відповідно не оподатковується).

Акцизний податок
Акцизним податком обкладаються такі групи товарів:
• Алкогольні напої, включно з пивом; при цьому не оподатковуються алкогольні напої та сировина для їх виробництва, що імпортуються державними підприємствами, які мають ліцензію на виробництво таких напоїв, а також експортна продукція • Тютюнові вироби
• Кава, шоколад, а також продукти харчування, що містять какао
• Ювелірні вироби, золото і срібло, за винятком біжутерії і монет
• Бензинове і дизельне паливо (за винятком авіаційного)
• Автомобілі преміум-класу
• Електрика.

Податок на додану вартість (ПДВ)
Стандартна ставка ПДВ в Литві становить 21%. Податок зобов'язані платити ті компанії, чий дохід від продажу товарів і послуг перевищує EUR 1500 на рік. Також існують знижені податкові ставки – 9% і 5%. В деяких випадках компанії взагалі звільняються від сплати ПДВ. Як правило, процедура реєстрації платником ПДВ займає до 10 днів. Для того щоб стати платником ПДВ, необхідно подати наступні документи:
• Свідоцтво про реєстрацію компанії
• Інформацію про об'єкти економічної діяльності, включно з їх адресами, номерами телефонів, факсів, адресами електронної пошти, сайтами і т.д.
• Інформацію про методи ведення бізнесу
• Інформацію про осіб, які керують компанією, а також дані про інші організації, які знаходяться під управлінням цих осіб
• Інформація про приватну власність і довгострокові активи, які знаходяться в розпорядженні компанії і можуть бути використані в майбутньому для ведення бізнесу

ІНВЕСТИЦІЙНІ МОЖЛИВОСТІ
Литва – країна з відкритою економікою, яку населяє близько 3 млн. чол. Інституційне середовище в цілому стабільне та прозоре, економіка ринково орієнтована. Країна зробила значні кроки до тіснішої співпраці з міжнародним співтовариством, вступивши до Світової організації торгівлі в 2001 р., Європейський союз в 2004 р., ввійшовши до Єврозони в 2015 р.
З метою поліпшення інвестиційної привабливості Литви, а також підтримки іноземних і литовських інвесторів в Литві працює ряд структур, які здійснюють цю діяльність. Найбільш відомою з них є «Invest Lithuania».
Зростають прямі іноземні інвестиції в Литві. В даний час близько 80% прямих іноземних інвестицій з'являються в Литві саме з країн-членів ЄС. Засоби структурних фондів ЄС допомогли швидше подолати економічні труднощі і скоротити безробіття в Литві.
За 2015 рік прямі накопичені іноземні інвестиції в Литві склали 13,26 млрд. євро - на 0,40 млрд. євро більше, ніж в кінці 2014 року, коли вони становили 12,86 млрд. євро. У розрізі окремих країн, основними інвесторами в Литву були: Швеція, Нідерланди, Німеччина, Норвегія. Аналізуючи розподіл прямих іноземних інвестиції по галузях в Литві можна відзначити, що найбільша частка їх, в 2015 році, припала на - «Фінанси і страхування» - на другому місці «Переробна промисловість» на третьому - «Операції з нерухомістю».
Валовий національний продукт в Литві знизився до 8156 млн. євро в першому кварталі 2016 роки порівняно з 9318 млн. євро в четвертому кварталі 2015 року. В середньому ВНП в Литві становить 17501.14 млн. євро (з 1995 до 2016 року) досягнувши самого високого рівня 32694.00 млн. євро в третьому кварталі 2014 року і рекордно низького рівня в 5358.00 млн. євро в першому кварталі 1995 року.
Держстатслужба України не оприлюднила дані щодо обсягу прямих інвестицій з України в Литву, посилаючись на їх конфіденційність відповідно до Закону України «Про державну статистику». Станом на 01.01.2010 р. (останні оприлюднені дані) загальний обсяг прямих інвестицій з України в Литву становив 3,9 млн. дол. США. Водночас дані Департаменту статистики Уряду ЛР свідчать про певну активізацію українських інвесторів на литовському ринку. Обсяги українських інвестицій в економіку Литви на початку 2015 року становили 12,5 млн. євро, на початку 2016 р. – 21,2 млн. євро, тобто зросли за рік на 8,7 млн. євро.
Найбільше українських інвестицій вкладено в приватну нерухомість (40,1%), переробну промисловість(38,8%) та операції з нерухомістю (11,6%).
Для пошуку потенційних партнерів у Литві пропонуємо скористатися базою Асоціації східноєвропейського партнерства та інвестицій. (презентація).

+38 (044) 379 29 63
info@ulbclub.org
Сopyright © УКРАЇНСЬКО-ЛИТОВСЬКИЙ БІЗНЕС-КЛУБ. 2017. Усі права захишено.